+48 502 344 800

+48 600 888 333

Często zadawane pytania

 

Czy architekt musi uwzględnić instalację centralnego odkurzania w projekcie i co trzeba wiedzieć podczas budowy?

Większość architektów zapomina zupełnie o instalacji SCO co sprawia niejednokrotnie problemy przy jej zakładaniu. Zdarza się jednak, że projekt jest na tyle „przejrzysty” że rozplanowanie instalacji bez jej wcześniejszego uwzględniania nie sprawia kłopotu. Instalacje kładzie się przed wylaniem posadzek, piony obok innych instalacji, doprowadzenia gniazd pod tynkiem, w bruzdach – tak jest najłatwiej i najszybciej. Komplikacja instalacji (zbyt dużo zakrętów i duża długość) powoduje później straty i nie pozwala optymalnie wykorzystać odkurzacza.
Najlepszym momentem na kładzenie SCO jest stan surowy, zamknięty, przed wszystkimi instalatorami, koniecznie przed ogrzewaniem podłogowym (elektrycy i hydraulicy mają znacznie więcej możliwości na ominięcie rur i praktycznie nie skutkuje to żadnymi stratami).

 

Czy montaż jednostki centralnej jest trudny?

Dla średnio wprawnego majsterkowicza montaż odkurzacza to bułka z masłem – zajmuje nie więcej niż pół godziny. W zestawie z jednostką centralną jest dostosowany do niej wieszak mocowany do ściany. Wszystko ogranicza się zatem do wiercenia otworów, mocowania wieszaka kołkami rozporowymi (w budownictwie murowanym), podłączenia instalacji sterującej i ssącej. Tu potrzebny jest odpowiedniej długości odcinek rury elastycznej. Jednostka centralne zasilana jest napięciem 230V z sieci.

Zwykle przy okazji wieszania odkurzacza, montuje się też gniazda ssące. Mają one zaciski elektryczne z którymi należy połączyć przewody instalacji sterującej ukryte do tej pory w płytkach podtynkowych (najlepiej używając złączek zagniatanych). Gniazdo przykręca się wkrętami do dopasowanych otworów w płytce montażowej… voilà! 2 – 5 minut na każde gniazdo.

 

Jak należy policzyć długość instalacji przy doborze jednostki centralnej?

Przy doborze odkurzacza bierze się pod uwagę długość całkowitą rurociągu, tzn. sumę wszystkich odcinków rur PCV wraz z łącznikami (jeżeli stanowią znaczącą część instalacji) oraz przewodów elastycznych, począwszy od miejsca zawieszenia odkurzacza, skończywszy na gniazdach i szufelkach. Dla działania jednostki centralnej ma bowiem znaczenie objętość rurociągu. Należy pamiętać również o doborze do odpowiedniej ilości punktów ssących.

 

Jaka jest kolejność wykonywanych prac?

W nowo budowanych domach zaleca się podzielenie inwestycji na dwa etapy:

1. Zakup materiałów instalacyjnych i wykonanie instalacji zakończonej płytkami instalacyjnymi. Ten etap najlepiej wykonać w stanie surowym, zamkniętym, przed wszystkimi pozostałymi instalacjami.

2. Po pracach budowlanych, wykończeniowych – dobór i zakup jednostki centralnej, gniazd, szufelek automatycznych itp. oraz ich montaż.

 

Cyklon i worek papierowy – jakie są różnice?

Worek papierowy występuje tylko w jednym odkurzaczu Beam – BM262 – ma 20 l pojemności i jest odpowiednikiem worka w tradycyjnym odkurzaczu.

Filtracja cykloniczna w połączeniu z filtrem Gore ma szereg zalet: nie ma potrzeby czyszczenia ani wymieniania żadnych filtrów, worków, nie ma materiałów eksploatacyjnych, łatwo sprawdzić zapełnienie zbiornika inie ma ono wpływu na siłę ssania.

 

Czy szczotka/ssawka będzie pasowała do mojego odkurzacza?

Wszystkie ssawki i szczotki w systemie Beam i Elektrolux mają wewnętrzną średnicę otworu ok. 31mm i pasują do stożkowo zakończonych rur o tej średnicy zewnętrznej. Akcesoria Aspira mają owalne złącze i nie pasują do pozostałych.

© 2020 Odkurzam.pl BHROLL. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin